10 Tipove pre lepšie duševné zdravie a uvoľnenie napätia

duševné zdravie

10 Tipov ako sa starať o svoje duševné zdravie

Duševné zdravie je cesta ku šťastiu a naplneniu

Nikto nevie, ako duševné zdravie súvisí s inými aspektmi zdravia, ale väčšina súhlasí s tým, že myseľ, telo a duch sú spojené.

Duševné zdravie je o hľadaní účelu a významu vo vašom živote a o tom, ako tento účel ovplyvňuje vás a ostatných okolo vás. Ide o sebapoznanie a zistenie toho, kým skutočne ste, a pochopenie toho, ako ste sa stali osobou, ktorou ste, alebo čo môžete urobiť, aby ste sa stali osobou, ktorú chcete byť.

duševné zdravie

Duševné zdravie môže predstavovať pre každého jednotlivca veľa vecí. Jednou zo stratégií na zlepšenie duševného zdravia je identifikovať veci vo vašom živote, ktoré vám prinesú vnútorný kľud a pokoj. Každý je iný, takže to, čo funguje pre vás, nemusí fungovať pre ostatných. Možno budete musieť vyskúšať mnohé z týchto návrhov skôr, ako zistíte, čo je pre vás vhodné.

Pozrite si nasledujúcich 10 tipov ako zlepšiť svoje duševné zdravie:

1. Urobte si čas pre seba

Avšak radi by ste si našli čas na to, aby ste si našli prestávku vo svojom dni. Môže to byť niekoľko minút ticha na vašej pracovnej stanici, ktorá usrkáva čaj pred začiatkom dňa a len si vychutná chuť a vôňu horúceho nápoja. Môže to byť sedenie na lavičke v parku a užívanie si zvuku vetra alebo hrania detí. Môže to byť čítanie inšpiratívnych kníh.

2. Vytvoriť zoznam

Urobte si zoznam toho, čo je pre vás najdôležitejšie a zistíte, že vám poskytuje pocit lásky, sily, pokoja a spojenie s niekým alebo niečím.

3. Cvičenie

Cvičenie môže rôznym ľuďom priniesť rôzne výhody. Aj keď cvičenie často znamená chodiť do telocvične a čerpať železo, môže to znamenať aj relaxáciu, napríklad ísť na prechádzku alebo robiť jogu. Môže to znamenať, že si so svojimi deťmi zaberie 15 minút, alebo si dokonca zahráte v parku.

4. Nachádzajte pokojné chvíle každý deň

Ticho môže byť terapeutické, upokojujúce a relaxačné. Nájdenie tichého času každý deň môže zlepšiť vaše duchovné zdravie. K tomu môže dôjsť kedykoľvek, keď máte minútu na premýšľanie o svojom dýchaní alebo hodinu na lenivú prechádzku.

5. Odpúšťajte ostatným

To, aby sme neodpustili, vyžaduje to oveľa viac energie, než odpustiť a vždy budete v odpustení vždy nájsť mier. Môže to nejaký čas trvať, ale nakoniec to bude dobre strávený čas.

duševné zdravie

6. Otvorte svoje zážitky a pocity

Duchovné zážitky sa môžu objaviť kedykoľvek a kdekoľvek. Ak ste pripravení nadviazať spojenie so sebou a ostatnými, uvidíte oveľa viac dobra na svete a jeho pozitívny vplyv na ostatných.

7. Pokúste sa vidieť ďalšie uhly pohľadu

Byť otvorený a nesúdiac nám môže umožniť získať cenné vedomosti a vidieť potom, čo by mohlo byť také zrejmé. Dôvera vo vaše presvedčenie je pozitívna zručnosť, ale nezabudnite, že sa môžeme vždy učiť a rásť od ostatných. Dnes môže mať rozdielny názor zajtra veľký zmysel.

8. Posnažte sa zastaviť smútok

Dlhší smútok môže viesť k depresii a iným zdravotným problémom. Je dôležité nechať sa cítiť bolesť, smútiť, aby ste uvoľnili smútok. Je dobré mať prostriedky na vyjadrenie pocitov. V týchto ťažkých časoch si často dokážeme dovoliť klásť a odpovedať na zložité otázky týkajúce sa našej viery a toho, čo chceme v tomto svete prispieť. Pocit bolesti vedie k uzdraveniu a pomáha pri procese hojenia.

9. Smejte sa, ako len môžete

Smiech je nákazlivý. To má veľa zdravých výhod, ako je spôsobovanie šťastia, spaľovanie kalórií, zvýšenie srdcového rytmu a posilnenie svalov žalúdka.

10. Urobte si čas pre rodinu a priateľov

Pocit spojenia s ostatnými alebo s časťou komunity vám môže poskytnúť účel a pocit prispievania do spoločnosti. Sme prirodzene sociálne bytosti, ktoré potrebujú spoločnosť a pocit spolupatričnosti.

Pre viac tipov ako zlepšiť svoju duševné zdravie si môžete prečítať článok: 30 tipov pre zlepšenie životnej pohody.  

Taktiež určite odporúčam meditovať, relaxovať pri dobre a pokojnej hudbe a týmto spôsobom odbúravať stres. Ten má za účinok to, že sa dostávate do nepohody a nepokoju. Vaše myšlienky určujú to ako sa budete cítiť. Ak máte negatívne myšlienky, plné strachu a obáv odrazí sa vám to na vašej psychickej pohode a aj na fyzickom zdravotnom stave.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac, čo by vám pomohlo pri riešení vašej duševnej nepohody, psychických problémov či negatívnych stavoch pokojne ma kontaktujte a rád vám pomôžem.

Komentovať