Ako si nenechať zobrať sebavedomie

sebavedomie

Sebavedomie a jeho charakter

Malé dieťa, ktoré vyrastá nadobúda sebavedomie tým, že robí prvé kroky, vyslovuje prvé slovo alebo sa hrá s hračkami. Sebavedomie je úzko spojene so strachom. Ak sa malému dieťaťu neustále hovorí, že by niečo nemalo robiť alebo je neustále upozorňované, že niečo robí nesprávne, tým sa mu v nemalej miere znižuje sebavedomie. Preto práca so sebavedomím, už začína pri prvých krokoch a prvých slovách. Ak sa pozrieme na vlastné detstvo spozorujeme tam, či naše sebavedomie rástlo alebo naopak, zmenšovalo sa.

Mnohí dnes trpia nedostatok sebavedomia a odvahy práve z výchovy a nedostatku podpory zo strany rodičov, učiteľov, priateľov či známych. Jedna strana je podpora, kedy vás v správny okamih druhý vedia podporiť. Ta druhá strana je odoberanie sebavedomia, keď sa o niečo snažíte alebo ste v úzkych a stretávate sa len s kritikou a nezáujmom. V tom prípade nie lenže nenachádzate podporu ale aj vaše sebavedomie pri druhých klesá.

sebavedomie

Ako si však získať späť stratene sebavedomie a odvahu?

Zvyčajne sa druhí snažia vám odobrať sebavedomie, keď chcú s vami manipulovať alebo vás zastrašiť. Je miliónov prípadov kedy manžel zastrašuje manželku. Strachom o budúcnosť manželka prichádza o svoje takzvané JA (sebavedomie) a pristupuje na čokoľvek manžel navrhne. Rovnako rodič príkazmi, zákazmi či obmedzeniami postraší dieťa, v ktorom sa vyvolá strach a ten zapríčiní opätovnú stratu sebavedomia.

Zvýšte si sebavedomie pomocou niekoľkých návodov

Stále je tu nádej, pretože na obnove sebavedomia a viery v svoje schopnosti sa dá pekne pracovať. Je to postupná činnosť o ktorej treba vedieť a nebáť sa jej. V prvej chvíli by ste sa sami seba mali opýtať: Mám vysoké sebavedomie? Verím si? Verím, že v živote bude všetko dobre, napredujem a rozvíjam sa? Ak ste si odpovedali veľké Áno na všetky otázky tak to znamená, že máte veľké sebavedomie a práca na jeho udržaní nemusí byť taká náročná.

Mnohí však trpia nedostatkom sebavedomia, ktoré im odoberajú najbližší či priatelia. Jednoducho to často krát robia nevedome, pretože vedia, že keď si prestanete veriť dosiahnú od vás to čo chcú. Ak potrebujete zvýšiť svoje sebavedomie nasledujte tieto krátke body:

1. Definujte osobu, ktorá vám znižuje sebavedomie

Tento bod je najdôležitejší, pretože v prítomnosti takejto osoby nemôžete rásť. Ona od vás cíti skvelú energiu, sebavedomie radosť a preto sa snaží vám tejto energie kúsok odobrať. Môžete to byť rodič, priateľ, kolega v práci ktokoľvek na kohosi v prvom momente spomeniete pri otazke: Kto v mojom okolí mi odoberá energiu/sebavedomie?

2. Zotrvajte v prítomnosti takejto osoby len ak je to nevyhnutné

Nemusíte vyhľadávať kamaráta len preto, aby ste mali s kým byť aj keď viete, že to nie je príjemné. Rovnako s rodinou, ak máte pocit, že sa necítite dobre v blízkosti známych buďte s nimi kratšie ako obvykle a nechajte si energiu aj pre sebe. Časom uvidíte, že vaša energie rastie a sebavedomie s ňou.

sebavedomie

3. Vyhľadávajte pokoj a oddych

Prechádzka v prírode či pokojný oddych doma v kresle vie robiť zázraky. Zbavte sa všetkých rušivých elementov, ktoré vám prinášajú strach či nepokoj. Oddýchnite si a spravte si z toho zvyk. Dostanete sa do väčšieho pokoja, pomocou ktorého získate viac energie a dodáte si viac odvahy.

3. Počúvajte príjemnú hudbu (klavír, husle či gitara)

Doprajte si pri oddychu pokojnú a príjemnú hudbu. Hudba ma obrovské účinky pri programovaní nového správania a nadobúdaní pokoja. S hudbou dosiahnete pokoj a ten z vás odstráni nepokoj a stres.

4. Ostávajte v prítomnom okamihu

Ak vás idú vyhodiť z práce, máte pred rozchodom alebo má sa vám v živote stať niečo nepríjemné ostaňte v prítomnom okamihu. To znamená - nebrať si problémy práce či vzťahu kdekoľvek sa pohnete. Idete spať premýšľate na stratou práce a tým si len sami sebe odoberáte energiu a vytvárate pochybnosti o sebe ako skvelej osobe.

5. Zamyslite sa nad pochybnosťami o sebe

Prešli ste v živote kus cesty. Máte obrovské skúsenosti, zdravé telo, úžasne myšlienky a obrovskú hodnotu. Nikto iný nemá také isté skúsenosti ako vy. Všetko čo príde bude pre vaše vyššie dobro a osobný pokrok. Podobne je dôležite uvažovať v najťažších chvíľach. Ostať pozitívne naladený aj keď je to ťažšie. Ak uveríte svojim schopnostiam, nič vás nezastaví zbaviť sa pochybnosti a nízkeho sebavedomia.

6. Vychutnávajte si chvíľky s tými, ktorých máte radi

Viac pozitívnej energie vám prinesú osoby, ktoré milujete a s ktorými vám je dobre. V ťažších chvíľach vyhľadajte ich spoločnosť a spolu sa zabávajte. Nevyhľadajte takúto osobu úmyselne lebo sa jej potrebujete posťažovať a vyplakať. Z toho radosť ani láska nevznikne. Vyhľadajte ju preto, že ju máte radi a chcete s ňou prežiť príjemný deň.

Pozitívnym myslením dosiahneme zmenu vedomia a nové skúsenosti. Zvýšením energie dosiahnete zároveň vyššie sebavedomie a vieru vo vlastné schopnosti. Nezabúdajte sa riadiť vlastným vnútorným kompasom a predovšetkým rozhodovať sami za seba. Je dôležité nenechať sa unášať prúdom negativity, sťažovania sa a kritiky. Každý z nás si zaslúži krajší život plný viery, sily a odhodlania.

Ak máte neustále nízke sebavedomie, strachy, negatívne energie a radi by ste získali stratenú energiu či vyššie sebavedomie, tak v tom prípade ma kontaktujte. Pomocou odborného poradenstva si prejdeme váš individuálny problém a pomôžem vám.

Komentovať