Prečo si ľudia nechávajú ľahko zobrať svoje sebavedomie

vysoké sebavedomie

Prečo si ľudia nechávajú ľahko zobrať svoje sebavedomie?

Možno vás prekvapí táto otázka, možno nie. S vlastným sebavedomím kráčame celý život v dobrom aj v zlom období. Počiatok jeho vývoja môžeme vidieť už v detstve. Množstvo príkazov, náprav, urážok či pokarhaní zo strany rodičov, učiteľov či známych dieťatu velké sebavedomie nedodalo. Preto ak sa chceme pozrieť na silu sebavedomia jedinca, najskôr sa musíme pozrieť na jeho výchovú a minulosť.

V minulosti objavíte svoje sebavedomie

Ak máte pocit, že si neveríte, máte strach sa prezentovať na verejností alebo máte podkopané sebavedomie, skúste sa pozrieť do minulosti. Ktoré okamihy boli u vás také, kedy sa vás druhí snažili napraviť, keď ste niečo aj povedali hneď vás napravili a poukázali, že ste hlúpy, neschopný alebo nedostatočný? Najvýraznejšie to samozrejme môžeme vidieť pri hodnotení v škole. Dieťa sa učí v škole aj doma a napriek tomu dostane zlú známku. Zo zlou známkou prichádza pokarhanie od učiteľa, rodiča možno aj od babky. Každé takéto pokarhanie zanecháva jemné jazvy na vývoji sebavedomia jedninca. Čím viac pokarhaní, výčitiek či nebodaj vyhražovania, tým nižšie sebavedomie dieťaťa.

sebavedomie

Prečo sa po detstve sebavedomie nezmenilo?

Keď už nie sme s rodičmi či učiteľmi prečo potom naše sebavedomie nenárastlo, prečo sme sa nestali nebojácnymi? Jednoducho preto, že tieto vzorce z detstava sa dostali až príliž hlboko na to, aby bolo možné ich odstrániť v priebehu pár rokov. Najväčším nepriateľom však je, ak toto sebavedomie nedostalo neskôr v dospelosti opäť od niekoho podporu aby rástlo a rozvíjalo sa. Práve naopak. Osoba s nízkym sebavedomím zatúžila po trošku väčšom sebavedomí a tak zatúžila po partnerovi, ktorý ho ma až príliš vysoké. A tu vznika často problém.

Partner s vysokým sebavedomím

Ak sa zamilujete do osoby s vysokým sebavedomím nemusí to hneď znamenať, že si začnete veriť a budete úspešný. Prave naopak. Toto nové sebavedomie u partnera môže byť predzvesťou nových problémov. Partner síce má sebavedomie ale chce ho použiť podvedome proti vám, aby vám to vaše znížil a obral vás o energiu. Jednoducho to môžete vidieť keď sa takýto partner snaží mať nad vami nadvládu, snaží sa vás neustále opravovať a poukazuje na vaše nedostatky. V najhoršom prípade sa vám vyhráža, že bez neho nič nedokážete a že skončíte zle. Táto osoba má sice navonok sebavedomie ale zneužíva ho proti druhým protože prechováva pocity menejcennosti.

Ako sa brániť takejto osobe?

Nemusí to byť len priateľ, ktorý sa vás snaží ovládať svojim sebavedomím či egom. Môže to byť rodinný príbuzny, šéf v práci alebo aj náhodne okoloidúci. V tom momente odporúčam reagovať na hladinu svojej vlastnej energie. Ako sa cítite pri takomto človeku? Je vaša energia nižšia alebo vyššia ako bola pred stretnutim? Ak sa chcete ujistiť, spoľahnite sa na svoju intuíciu, pocity a myšlienky. Spojte sa sami so sebou a zodpovedzte si viac krát. Chcem prežiť krátky čas na zemi s takouto osobou? Chcem skutočne mať takéto pocity?

sebavedomie

Odpoveďou nájdete riešenie

Keď už ste prišli na to, že skutočne po tomto vaše srdce netúži, tak sa budete snažiť odpútať od takejto osoby. Odpútaním sa od nej získate viac priestoru na spoznanie nových ľudí, ktorí budú pre vás motiváciou k rastu. Dodajú vám energiu a zároveň aj vyššie sebavedomie, už len tým, že vás pochvália, vypočujú vás a podporia v čomkoľvek do čoho sa pustíte. Preto za žiadnu cenu si dlhodobo nenechávajte šlapať po svojom sebavedomí a energií. Vytvorte si zo svojho okolia pozitivny raj, ktorý vám bude dodávať životnú energiu a nové nápady na rast. Pocítite viac energie malo zmenou a prehláseniami – “už sa s tebou nestretnem, hneď ako bude možné z tej práce odídem, nenechám so sebou manipulovať”

Prílev nového sebavedomia a energie

Ak sa rozhodnete odpútať od osôb, ktoré vás ťahajú dole, začnete sa cítiť lepšie a začnete sa mať radsej. Budete vyžarovať radosť a lásku namiesto zúfalstva a nedostatku. Preto sa vždy opýtajte seba chcem takto prežiť život? Chcem mať nízke sebavedomie, nízku energiu a nedostatok? Čím viac otázok v sebe otvoríte, tým viac nápadov vám príde. A čím viac pozitívnych nápadov budete mať, tým viac začnete konať a zhmotňovať svoje pozitívne predstavy. Viac si môžete prečítať v staršom článku: Ako si nenechať zobrať sebavedomie. 

Pre viac informácií ako si zvýšiť sebavedomie a energiu ma môžete kontaktovať v správe. Prejdeme si techniky a návody, ktoré úž pomohli mnohým k dosiahnutiu vytúžených cieľov a k hojnosti.

Komentovať