Príznaky depresie – ako spoznáte, že máte depresiu

príznaky depresie

Príznaky depresie - ako sa s nimi vyrovnať

Príznaky depresie sú viditeľné, no nie každý vie, že ide o depresiu. V dnešnom svete vidieť na mnohých miestach stres, uponáhľanosť, nevyrovnanosť či podráždenosť. Sme vystavení neustálemu tlaku z okolia o predstavách správneho života. Média nás každodenne bombardujú mnohými správami o úmrtiach, nehodách a stratách. Pravidelne nám podkladajú množstvo informácií z ktorých sme nesvojí a mnoho krát podráždení. Tieto informácie vplývajú na našu psychiku a môžu vyvolať rad rôzných ochorení.

Jedným z psychických ochorení je depresia, ktorá sa stala jednou z najrozšírenejších psychických chorôb 21. storočia.

Depresia je druh ochorenia, ktoré postihne v živote v priemere každého 4 človeka. Môže zahŕňať pocity beznádeje, smútku, zníženie sebavedomia, poruchy spánku či mnohé iné príznaky.

Ak hovoríme o smútku ten môže nastať po nepriaznivej situácií v rodine či v osobnom živote. Tento smútok je opodstatnený. Keď pociťujete smútok a neviete si vysvetliť odkiaľ tento smútok pochádza alebo je pravidelný ide o depresiu.

Poznáme 4 druhy depresie:

Exogénna depresia - je neprimerane dlhá reakcia na existujúcu skľučujúcu situáciu (strata rodiča, partnera, životný neúspech)

Endogénna depresia - je depresia spôsobená vnútornými príčinami bez prítomnosti skľučujúcej situácie (nič zlé sa vám v živote nestalo)

Larvovaná depresia - je depresia skrytá, neprejavujúca sa alebo sa prejavuje netypický (nemusíte vedieť, že máte depresiu)

Psychogénná depresia - ide o depresiu duševného pôvodu napr. reaktívna depresia alebo neurotická depresia.

Existuje množstvo príčín vzniku depresie. Medzi najzávažnejšiu príčinu patrí stresujúci životný zážitok. Ak stratíte blízku osobu a neviete sa s tým dlhodobo vysporiadať nastáva depresívny stav. Tento stav ak nebude liečený, bude vás sprevádzať neustále a rovnako môže zapríčiniť aj iné fyzické či psychické ochorenia. Preto pri podozrení na depresiu je potrebné vyhľadať odborníka a pomoc.

Medzi základné príznaky depresie radíme:

 • smútok - dlhotrvajúci smútok je pre depresiu typický
 • pesinizmus - neustále premýšlanie o negatívných stránkach života
 • nenávisť voči sebe - odsudzovanie sa, negatívne myšlienky na vlastnú osobu
 • pocit viny - obviňovanie seba a druhých
 • častejší plač - ľudia v depresií často plaču keď nechcú naopak neplačú keď to potrebujú
 • podráždenosť - vyššia citlivosť na rušivé situácie
 • nerozhodnosť - strata rozhodnosti kam sa uberať a čo konať
 • neupravenosť zovňajšku - prestávate dbať o svoj zovňajšok
 • spomalenosť - máte pocit, že všetko vám ide ťažšie a pomalšie
 • zmeny dĺžky spánku - ide o neskoré zaspávanie a skoré vstávanie
 • pocit vyčerpanosti - vyskytuje sa aj bez namáhavej činnosti
 • strate energie - pocit nedostatku energie sa prejavuje v bežných činnostiach
 • nezáujem o život - apatia, nedostatok záujmu žiť a byť produktívny
 • strata záujmu o sex - nezáujem o sex, znížené libido

Príznaky depresie vidieť často už na prvý krát. Na liečbu depresie množstvo ľudí používa antidepresíva. Tieto lieky mnohí užívajú niekoľko rokov a po ich vysadení sa depresia vráti do pôvodneho stavu. Antidepresíva majú mnoho vedľajších účinkov na psychiku, pretože potláčajú depresiu no neliečia ju. Necítite smútok, agresiu, cítite sa lepšie no prestávate mať záuejem o seba a druhých. Stávate sa apatickým a často ospalým.

Viac odporúčam na liečbu depresie psychoterapiu a regresnú terapiu, pomocou ktorej sa príde na ozajstnú príčinu depresie a začne sa liečba. Táto metóda je vysvetlená na tejto stráne fakty o regresnej terapií.

príznaky depresie

Čo môžete urobiť sami pre seba?

 • nečakajte až pohár pretečie - zverte sa zo svojími problémami odborníkovi, priateľovi, rodine
 • porozmýšlajte nad svojím stravovaním - zdravé potraviny plné minerálov a vitamínov zlepšujú náladu
 • začnite cvičiť - pomocou cvičenia ako beh, jóga či prechádzky zlepšíte svoj krvný obeh a zlepší sa vám zároveň aj nálada
 • skúste čítať zaujímave a pozitívne knihy - tie ovplyvnia vašu psychicku a budete sa cítiť lepšie

Existuje mnoho ďalších prostriedkov ako zlepšiť psychiku a zbaviť sa depresie. Nezatvárajte oči pred problémom akým je depresia. Je to vážny stav, ktorý treba čim skôr riešiť a vyliečiť. Mnohí pretrpia v depresí niekoľko rokov len preto, lebo sa boja o nej hovoriť pred druhými. Depresia je bežný stav medzi ľudmi a odporúčam sa s ním čím skôr zdôveriť a podstúpiť terapiu.

Ak ste sa našli v tomto článku a myslíte, že máte depresiu, kontaktujte ma. Pomocou regresnej terapie vám viem pomôcť s objavením príčiny vášho stavu s následným vyliečením.

Komentovať